Main Menu

Autocomplete

Creat de vios, Ianuarie 19, 2011, 05:03:34 PM

« precedentul - următorul »

vios

        Re-aduc in discutie o problema mai veche ridicata cu ceva timp in urma care creaza mari probleme in operare , sau creat diferite autocomplete cu diferite conturi aiurea si din inertie nu se alege cel bun, iar de aici apar tot felul de probleme in contabilitate.

CitatO problema ar fi gestionarea campurilor Denumire(explicatie) cu autocomlete care de fapt sunt foarte utile,
insa sunt foarte multe situatii in care nu mai ai nevoie de unele dintre ele, adunandu-se destul de multe in timp.
        Din cauza ca nu pot fi sterse , fiind legate de anumite documente eu as propune creerea unei pagini de administrare in care sa apara toate linkurile de autocomlete
(pe FURNIZORI pe CLIENTI ) cu posibilitatea de a permite sau bloca un  autocomlete printr-un radiobuton.
        Aceasta sa fie accesata din administrare sau mai bine ar fi local in :
FURNIZORI / Receptii NIR / de la furnizori / Adauga articole valorice
CLIENTI / Facturare / din stoc/ Valoric
si mai ales FURNIZORI / Receptii NIR /Preluare factura servicii , unde la mine nu stiu din ce motive
unele dintre ele s-au dublat , ar mai fi la Casa, Banca ....etc.
  •  

cios

Până la generarea acelei pagini de administrare, care sunt problemele concrete ce apar în contabilitate?
  •  

vios

#2
       Am spus:
Citatsau creat diferite autocomplete cu diferite conturi aiurea si din inertie nu se alege cel bun, iar de aici apar tot felul de probleme in contabilitate.
De exemplu la adaugarea la unui articol valoric s-au cerat de catre diversi useri urmatoarele :
C---------------------------pe cont 704
C---------------------------pe cont 6582
C---------------------------pe cont 6581
C---------------------------pe cont 658
CO---------------------------pe cont 658
Comision---------------------------pe cont 658
Comision---------------------------pe cont 6582
Comision---------------------------pe cont 6581
Comision Factura ---------------------------pe cont 658
Comision Factura ---------------------------pe cont 6581
Comision Factura ---------------------------pe cont 6582
Comision Factura ---------------------------pe cont 668

Deci sau creat 12 autocomplete in loc de 1.
Comision Factura ---------------------------pe cont 658
       Contul nu apare nu-mai dupa adaugare, fiecare adauca la repezeala unul din cele 12 si atunci in loc de 658
in contabilitate binenteles ca e un haos, cred ca acum intelegi care e necazul , deci trebuie eliminate cele care sunt in plus si asta nu e numai la facturare.
  •  

vios

       In cazul in care la un client sa facturat, de ex. 100 – 200 de facturi cu aceeasi denumire de articol, si se doreste sa se faca stornare la o fcatura mai veche nu se poate efectua acest lucru, datorita faptului ca in momentul de fata in autocumplete la stornare aduce doar ultimele 20 pozitii, facturi cu aceeasi denumire de articol.
      Va trebui gasita o solutie intermediara de liberalizare a listei, cautre nr. factura sau perioada de timp, pentru aceste situatii.
  •  

elis

      O soluție posibilă ar fi introducerea caracterului % în câmpul de denumire, care aduce toate articolele vândute către acel partener.
      Nu este prea comod de lucrat așa, dacă sunt multe poziții, pentru că div-ul de detalii apare în partea superioară a listei. Dar situația prezentată probabil că se întâlnește mai rar.
  •  

vios

#5
       Am incercat prin  introducerea caracterului % în câmpul de denumire, si sa putut realiza stornarea, e bine si asa, deoarece aceste situatii sunt mai rare nu cred ca merita efortul de a implementa alte metode .
  •  

vios

#6
 Re-aduc in discutie o problema mai veche ridicata de mai multe ori cu ceva timp in urma care creaza mari probleme in operare , sau creat diferite autocomplete ( articole valorice ) pe diferite conturi aiurea si din inertie nu se alege cel bun, iar de aici apar tot felul de probleme in contabilitate.
CitatO problema ar fi gestionarea campurilor Denumire(explicatie) cu autocomlete care de fapt sunt foarte utile,
insa sunt foarte multe situatii in care nu mai ai nevoie de unele dintre ele, adunandu-se destul de multe in timp.
        Din cauza ca nu pot fi sterse , fiind legate de anumite documente eu as propune creerea unei pagini de administrare in care sa apara toate linkurile de autocomlete
(pe FURNIZORI pe CLIENTI ) cu posibilitatea de a permite sau bloca un  autocomlete printr-un radiobuton.
        Aceasta sa fie accesata din administrare sau mai bine ar fi local in :
FURNIZORI / Receptii NIR / de la furnizori / Adauga articole valorice
CLIENTI / Facturare / din stoc/ Valoric
si mai ales FURNIZORI / Receptii NIR /Preluare factura servicii , unde la mine nu stiu din ce motive
unele dintre ele s-au dublat , ar mai fi la Casa, Banca ....etc.

De exemplu la facturare si adaugarea unui comision la articol valoric :
CitatDe exemplu la adaugarea la unui articol valoric s-au cerat de catre diversi useri urmatoarele :
C---------------------------pe cont 704
C---------------------------pe cont 6582
C---------------------------pe cont 6581
C---------------------------pe cont 658
CO---------------------------pe cont 658
Comision---------------------------pe cont 658
Comision---------------------------pe cont 6582
Comision---------------------------pe cont 6581
Comision Factura ---------------------------pe cont 658
Comision Factura ---------------------------pe cont 6581
Comision Factura ---------------------------pe cont 6582
Comision Factura ---------------------------pe cont 668

Deci sau creat 12 autocomplete in loc de 1.
Comision Factura ---------------------------pe cont 658
       Contul nu apare nu-mai dupa adaugare, fiecare adauca la repezeala unul din cele 12 si atunci in loc de 658
in contabilitate binenteles ca e un haos, cred ca acum intelegi care e necazul , deci trebuie eliminate cele care sunt in plus si asta nu e numai la facturare.
  •  

elis

Vom încerca rezolvarea problemei în versiunea 4.5.0
  •